prrof. dr hab. Bernard Mendlik prrof. dr hab. Bernard Mendlik

Prof. dr hab. Bernard Mendlik rektorem w kadencji 2024-2028

Prof. dr hab. Bernard Mendlik został rektorem Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy w kadencji 2024-2028.

Wybory nowego Rektora UKW odbyły się 11 kwietnia br. w głównym kampusie UKW. O głosy 120-osobowego Kolegium Elektorów walczyło trzech kandydatów: prof. dr hab. Jarosław Burczyk, dr hab. Artur Laska, prof. uczelni i prof. dr hab. Bernard Mendlik. W I turze głosowania najmniejszą liczbę głosów uzyskał prof. Laska (28), natomiast do II tury przeszli prof. Burczyk (51) i prof. Mendlik (38).

W II turze najlepszy wynik uzyskał prof. Bernard Mendlik, na którego zagłosowało 64 elektorów. Prof. Burczyk uzyskał 52 głosy.

Jest absolwentem Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Bydgoszczy (obecnie Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy) i Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Kwalifikacje I stopnia (obecnie doktorat) uzyskał w dyscyplinie prowadzenie zespołów wokalnych i wokalno-instrumentalnych w Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu (1999). Także w poznańskiej Akademii Muzycznej uzyskał stopień doktora habilitowanego sztuki muzycznej w dyscyplinie artystycznej – dyrygentura (2006).

Dyrektor Instytutu Edukacji Muzycznej UKW w Bydgoszczy (2012-2015), a po przekształceniu Jednostki – Dziekan Wydziału Edukacji Muzycznej UKW w Bydgoszczy 2015 - do dzisiaj). W latach 2008-2012 pełnił funkcję Prorektora ds. Organizacji i Rozwoju UKW w Bydgoszczy. W tym czasie był Kierownikiem Projektów finansowanych ze środków unijnych RPO: Budowa Centrum Edukacji Kultury Fizycznej i Sportu UKW oraz Budowa Biblioteki Głównej UKW w Bydgoszczy. Jego dorobek artystyczny koncentruje się na pracy z Chórem Akademickim UKW w Bydgoszczy. Uzyskał liczne nagrody i wyróżnienia, uczestnicząc w międzynarodowych i krajowych koncertach, konkursach oraz festiwalach chóralnych.

Dla Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy przygotowuje partie chóralne wielkich form wokalno-instrumentalnych. W 2004 r. był doradcą językowym Chóru Radia Berlińskiego i współpracował przy koncertach w Filharmonii Berlińskiej prowadzonych przez Sir Simona Rattle`a. Promotor 7 rozpraw doktorskich, recenzent w postępowaniach o tytuł profesora, w przewodach habilitacyjnych i doktorskich. Jest Dyrektorem Programowym Ogólnopolskiego Festiwalu Chórów Akademickich – Akademickie Kolędowanie, odbywającego się od 2008 roku w Bydgoszczy. Członek Jury na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach i festiwalach muzyki chóralnej. Członek Bydgoskiego Towarzystwa Naukowego. V-ce Prezes Zarządu Kujawsko Pomorskiego Ośrodka AZS, V-ce Prezes ds. Sportu ASZ UKW w Bydgoszczy. W latach 2010-2017 pełnił funkcję Przewodniczącego Rady Naukowo-Programowej Kazimierzowskiego Uniwersytetu III Wieku przy UKW w Bydgoszczy. W roku 2014 otrzymał tytuł profesora w dziedzinie: sztuki muzyczne.
W 2014 r. ukończył Podyplomowe Studia MBA na Wydziale Finansów i Zarządzania Wyższej Szkoły Bankowej w Gdańsku. Odznaczony Brązowym (2003) i Złotym Krzyżem Zasługi (2011). Honorowy Obywatel Miasta Wągrowca – (2014), Złoty Medal za Długoletnią Służbę (2022), Medal Prezydenta Miasta Bydgoszczy (2023), Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2023).

Gratulujemy!