Publikacja prof. Mieczysława Cieszko w prestiżowym czasopiśmie

Dr hab. Mieczysław Cieszko, prof. uczelni z Wydziału Mechatroniki naszego Uniwersytetu opublikował artykuł naukowy w czasopiśmie z zakresu nauk inżynieryjno-technicznych International Journal of Engineering Science (IJES) o najwyższej światowej renomie. Aktualna wartość tzw. współczynniku wpływu (Impact Factor) wynosi 9.052, a w ministerialnym wykazie czasopism należy do grupy o najwyższej punktacji (200 punktów).

Praca dotyczy zagadnień matematycznego opisu transportu cieczy i gazu w nienasyconych materiałach porowatych o podstawowym znaczeniu w wielu obszarach inżynierii. Dotyczy to: przepływu wody w gruntach, wydobycia ropy i gazu, geofizyki, suszarnictwa, a także inżynierii materiałów porowatych. W pracy wyprowadzono różniczkowe równania opisujące kwasi statyczne i kwasi stacjonarne procesy kapilarnego transportu w takich materiałach. Rozważania oparto na nowej makroskopowej teorii transportu cieczy i gazu w nienasyconych materiałach porowatych, zaproponowanej przez dra hab. Mieczysława Cieszko, prof. uczelni w 2016 roku, w której pokazano, że procesy te zachodzą w pięciowymiarowej ciśnienio-czaso-przestrzeni.

W pracy opublikowanej IJES zaproponowano rozszerzoną definicję procesów kwasi statycznych umożliwiającą analizę takich procesów, jako przypadek szczególny ogólnego opisu. Zaproponowano także nową klasę procesów kwasi stacjonarnych, definiowanych jako procesy stacjonarne, w których warunki brzegowe zmieniają się kwasi statycznie. Otrzymane równania różniczkowe dla tych procesów tworzą układ nieliniowych, silnie sprzężonych równań dla rozkładów nasycenia, ciśnień i prędkości przepływu cieczy i gazu. Pokazano, że właściwe sformułowanie kwasi stacjonarnego problemu w takim przypadku, zapewniające jednoznaczność jego rozwiązania, wymaga wprowadzenia historii kwasi statycznej ewolucji warunków brzegowych.