Wydział Mechatroniki

Marek Macko z nominacją profesorską

Prorektor UKW ds. Rozwoju i Współpracy, prof. dr hab. inż. Marek Macko otrzymał tytuł profesora nauk inżynieryjno-technicznych w dyscyplinie inżynieria mechaniczna postanowieniem Prezydenta RP, Andrzeja Dudy z 15 maja 2024 roku.

Prof. dr hab. inż. Marek Macko jest od urodzenia związany z Bydgoszczą; tutaj ukończył Technikum Elektroniczne, Wyższą Szkołę Pedagogiczną i Akademię Techniczno-Rolniczą na kierunku mechanika i budowa maszyn. Doktorat z nauk technicznych w dyscyplinie budowa i eksploatacja maszyn obronił na Wydziale Mechanicznym Akademii Techniczno-Rolniczej w Bydgoszczy, natomiast stopień doktora habilitowanego uzyskał na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Robotyki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Jest również absolwentem dwuletnich menedżerskich studiów MBA w Wyższej Szkole Bankowej w Gdańsku.

Zainteresowania naukowe związane są z zagadnieniami inżynierii maszyn, urządzeń, komputerowego wspomagania systemów i procesów przetwórczych. Problemowo, zainteresowania obejmują rozwój konstrukcji maszyn: kształtowania i doboru cech konstrukcyjnych maszyn ekologicznych; kształtowania i wykorzystania właściwości materiałów przetwarzanych i parametrów przetwórstwa. W ostatnich latach zainteresowania naukowo-badawczo-wdrożeniowe skoncentrowane są na implementacjach druku 3D w obszarze techniki i inżynierii biomedycznej.

Pracę po studiach podjął na Wydziale Mechanicznym Akademii Techniczno-Rolniczej, a następnie na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, z którym związany jest do dnia dzisiejszego. Obecnie pracuje na Wydziale Mechatroniki (poprzednio Wydział Matematyki, Fizyki i Techniki). Jest autorem ponad 220 prac naukowych, w tym ponad 160 artykułów (lista MNiSW).

Doświadczenie naukowe zdobywał za granicą: Finlandia (Uniwersytet w Oulu), Niemcy (Technische Universität, Chemnitz, Freiberg), Austria (Technische Universität, Wiedeń), Izrael (Technion Israel Institute of Technology), Słowenia, USA (Salt Lake City, Denver, Charlottesville – University of Virginia), Węgry, Słowacja (University of Žilina).

Zajmował odpowiedzialne stanowiska w Uczelni, m.in.: pełnomocnik Rektora do spraw studenckich, kierownik Katedry Systemów Mechatronicznych, opiekun Studenckiego Koła Naukowego Komputerowego Wspomagania, członek Rady Programowej Dni Nauki (obecnie Festiwalu Nauki), inicjator i współorganizator Kongresu Studenckich Kół Naukowych Uczelni Bydgoskich, Prodziekan do spraw Nauki Wydziału Matematyki Fizyki i Techniki. Obecnie pełni funkcję prorektora do spraw rozwoju i współpracy. Pełni także funkcje w gremiach środowiska krajowego i regionalnego, m.in. Komitetu Monitorującego Urzędu Marszałkowskiego, Kujawsko-Pomorskiej Agencji Innowacji, Rady Dialogu Społecznego, Bydgoskiego Klastra Przemysłowego, był członkiem zespołu programowego powołanego przy Urzędzie Miasta w Bydgoszczy do spraw zagospodarowania Młynów Rothera na rzecz Parku Kultury w Bydgoszczy.

Był wielokrotnie kierownikiem i głównym wykonawcą w projektach badawczych finansowanych przez KBN, MNiI, MNiSzW, NCN i NCBiR. Aktualnie (2023-2025) kieruje zespołem badawczym UKW w ramach programu EUREKA – Innovation Beyond Borders. Jest laureatem konkursu zorganizowanego przez MNiSzW „TOP 500 Innovators” - stażu na Uniwersytecie w Cambridge i Oxford, którego celem było podwyższenie kwalifikacji naukowców i pracowników centrów transferu technologii w zakresie współpracy z gospodarką, zarządzania badaniami naukowymi oraz komercjalizacji ich wyników. Był wielokrotnie nagradzany za działalność naukową i organizacyjną (11 x nagrody Rektora AB, UKW za działalność naukowo-badawczą i organizacyjną), posiada Srebrny i Złoty Krzyż Zasługi. Jest laureatem nagrody Ministra Nauki za znaczące osiągnięcia w zakresie działalności naukowej oraz laureatem ponad 80 konkursów/targów o charakterze naukowo-badawczo-wdrożeniowym w kraju i za granicą (między innymi: Tajwan, Chorwacja, Niemcy, Czechy, Tajlandia, Rosja, Macedonia Północna, Cypr, Wielka Brytania i inne). Od 2018 roku jest czynnym recenzentem programu Horizon (m.in. European Innovation Council and SMEs Executive Agency, European Research Executive Agency, Clean Aviation, HORIZON-EIC-2022-Pathfinder-Open, Widera).

Jest członkiem Polskiej Akademii Nauk/Oddział w Lublinie, Komisji Nauk Inżynieryjno-Technicznych, Bydgoskiego Towarzystwa Naukowego, gdzie aktualnie pełni funkcję prezesa oraz Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Mechaników Polskich, w którym jest członkiem Zarządu Oddziału Bydgoszcz (posiada złotą honorową odznakę SIMP). Jest również członkiem International Association of Engineers (IAENG) oraz American Society of Mechanical Engineers (ASME).

Uczestniczył w krajowych i zagranicznych komitetach naukowych konferencji. Jest autorem i współautorem 17 patentów i zgłoszeń patentowych. Wielokrotnie recenzował prace doktorskie i uczestniczył w postępowaniach habilitacyjnych. Jest ponadto recenzentem kilkudziesięciu opracowań i artykułów w czasopismach krajowych i zagranicznych oraz monografii.

Pełniąc funkcję Prorektora ds. Rozwoju i Współpracy w kadencji 2016-2020 oraz 2020-2024, z pełnym zaangażowaniem działał na rzecz rozwoju współpracy w regionalnym, krajowym i międzynarodowym otoczeniu społeczno-gospodarczym. Jako pierwszy prorektor UKW powołany do działania w obszarze rozwoju i współpracy wraz z podległym sobie pionem prowadził zintensyfikowane działania mające na celu nawiązanie stałych relacji z przedsiębiorstwami, władzami i administracją regionu oraz społecznością lokalną. Zaktywizował działalność Centrum Transferu Technologii i Innowacji, zwiększając przychody z realizacji badań zleconych oraz intensyfikując promocję innowacyjności Uniwersytetu w skali krajowej i międzynarodowej. Podczas jego kadencji uczelnia zdobyła, m.in. Polską Nagrodę Inteligentnego Rozwoju 2017 za wzorową współpracę z otoczeniem biznesu i komercjalizację wyników prac badawczych oraz wkład w rozwój nauki w Polsce, Polską Nagrodę Inteligentnego Rozwoju 2018 w kategorii "Uczelnia Przyszłości" za współpracę z a otoczeniem społeczno-gospodarczym oraz rozwój potencjału badawczego i innowacyjnego uczelni, wyróżnienie Symbol Rektora XXI wieku oraz nagrodę Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego w kategorii Edukacja za Bydgoski Festiwal Nauki. W 2020 Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy został uhonorowany nagrodą Lider Gospodarki Regionalnej, którą przyznano w ramach II Ogólnopolskiej Edycji Forum Rozwoju Biznesu organizowanego przez Europejski Ośrodek Rozwoju Gospodarki.

Wolny czas spędza aktywnie jako instruktor narciarstwa, a latem jako początkujący kitesurfer. Z pasją oddaje się odrestaurowywaniu starych motocykli, lubi dobrą książkę, muzykę i sport.

Serdecznie gratulujemy!